Husets hjärta består av ett omsorgsfullt bevarat torp från 1700-talet som har stilfulla utbyggnader från 2009 och 2013 i matchande fasad. Torpet har en gedigen historia, och huserade en gång restaurang 'Ekorn' som finns utmärkt på gamla sjökort. I denna del ligger idag ett stort kök, två mindre rum samt en vindsvåning.
Köket är fullt utrustat, har gott om förvaringsutrymmen och en fungerande öppen spis av klassisk stil. Mitt i köket finns en härlig köksö med marmorskiva. I anslutning till köket finns en ljus glasveranda med spröjsade fönster i tre väderstreck och högt i tak. Utanför är det lummigt och i viken nedanför huset glittrar vattnet.
Intill köket finns två rum. Det ena används för tillfället som preparations-kök, och även här finns en eldstad, detta rum kan lika gärna fungera som sovrum eller kontor. Det andra rummet är en hall med spröjsade altandörrar mot trädgården och här finns trappan upp till vindsvåningen. Där uppe är ett stort och ljust rum med fönster på båda gavlarna. Härifrån finns husets bästa utsikt mot vattnet! Rummet kan enkelt delas av om ytterligare ett rum önskas.
Huset byggdes ut i en första etapp 2009 efter ritningar av arkitekt Olle Rex. Denna del har generös takhöjd, som högst ca 3,20 meter, och ett härligt ljus. Här finns en hall med bra förvaring i platsbyggda garderober och ett fint stengolv. Vardagsrummet har en modern eldstad och stora fönsterpartier mot viken, samt dubbeldörrar ut till verandan. Möjlighet att installera eldstad på verandan är förberedd. I vardagsrummet finns ett skafferi med eget kylsystem, perfekt för vinintresserade.
Invid huvudingången finns ett sovrum med takfönster och ett stort, spröjsat fönsterparti mot trädgården. I hallen utanför ligger ett rymligt badrum med fönster mot den vackra skogen. Vitt kakel på väggarna och mörkgrått klinkergolv. Här finns wc, handfat och dusch med duschdörrar av glas. Platsbyggd förvaring med bänkskivor av carraramarmor.
2013 adderades ytterligare en del för att ge plats åt en lång korridor med förvaring, tvättstuga, sovrum och ett till badrum. Tvättstugan är utrustad med tvättpelare, tvättho och linneförvaring med ett fönster mot skogsbacken som erbjuder välkommet dagsljus. Sovrummet i denna del har fönster mot trädgården och ett en-suite badrum med marmor på väggarna och vitt klinkergolv. Här finns wc, handfat och dusch och spröjsat fönster mot trädgården.
RENOVERINGAR OCH ÖVRIGT
- Sedan hösten 2022 har huset renoverats löpande med ett par större insatser: Nytt svart plåttak ovanpå det ursprungliga torpet, samt även nya fönster i denna del och isolering för ett mer energieffektivt klimat. I samband med detta renoverades hela fasaden exteriört och målades om.
- Hela den nya delen från 2009 och 2013 har vattenburen golvvärme, och runt om hela fasaden finns sedan automatisk kvällsbelysning.
- Huset är nyligen utrustat med larmsystem från Verisure.
- Pumphuset är byggt 2021. Pumpen genomgick service och är besiktigad utan anmärkning November 2025.
- Värmepump och värmesystem genomgick service och är besiktigad utan anmärkning Oktober 2025.
Även granntomten är till salu! Se länk för mer info!