Praktiskt kapprum med hatthylla och garderob med skjutdörrar. I anslutning till kapprummet ligger ett mycket rymligt förråd.
Stort och välplanerat badrum med vitt kakel på väggarna och vitt klinkergolv. I ena delen av badrummet finns en separat wc med handfat och i den andra delen finns badkar med dusch, handfat, tvättmaskin och torktumlare. Ett fönster finns för vädring.
Ljust och rymligt vardagsrum med stora fönster mot söder och utgång till balkongen. I fil med vardagsrummet ligger matsalen. Vardagsrummet har delvis öppen planlösning mot köket med ett vackert gediget dörrparti av glas- och ekdörrar samt med matchande inbyggda bokhyllor av ek.
Härlig balkong i söderläge med fri utsikt över Sturevägens grönska.
Snyggt Marbodalkök med köksinredning i vitt med detaljer av trä, bänkskiva av trä och blått kakel ovan arbetsbänken. Gott om förvaringsutrymme och bra arbetsytor. I köket finns hel kyl och frys, spishäll, ugn, microugn, spisfläkt och integrerad diskmaskin.
Två fina sovrum, varav ett med hel garderobsvägg. Mellan sovrummen finns en passage med garderober och ett privat badrum med vitt kakel och vitt klinkergolv. I badrummet finns wc, handfat och dusch. Ett fönster finns för vädring.
Lägenheten är i fint skick med ekparkett i alla rum. Säljarna har löpande renoverat och underhållit bostaden med bland annat all el omdragen och nytt proppskåp, nya innerdörrar i massivt trä, nya garderober och delvis nya vitvaror.
För den som önskar fler sovrum finns möjlighet att enkelt bygga till ett eller två sovrum genom att dela av vardagsrummet - se alternativ planskiss.
Till lägenheten hör ett källarförråd.
Lägenheten är mycket välplanerad och har ett ljust gavelläge med fönster i tre väderstreck. Ett praktiskt boende med mycket charm mitt i Saltsjöbaden när allt!